Przygotowanie do porodu
Jesteś w pierwszej ciąży? Czujesz przerażenie na samą myśl o porodzie? Sprawdź, jak możesz się przygotować do porodu, aby ułatwić i skrócić.
- Zapoznaj się jak wyglądają poszczególne fazy porodu
W okresie ciąży mamy zwykle więcej czasu, w ostatnich miesiącach przebywamy na zwolnieniu lekarskim, także możemy dużo czytać i przygotowywać się do porodu. Jednak nie wszystko warto czytać. Na pewno odradzam słuchania różnego rodzaju historii, jakie dana kobieta przeżyła poród. Zawsze należy pamiętać, że tak jak każda z nas jest inna, tak samo ciąża i poród każdej z nas jest inny. Każda z nas inaczej to wszystko przeżywa i odbiera. Warto jednak poczytać poradniki mówiące o przebiegu porodu i jego poszczególnych fazach. Dzięki temu bardziej będziemy wiedziały co dzieje się w danym momencie, dlaczego odczuwamy to tak, a nie inaczej. Gdy zrozumiemy przebieg porodu i zapoznamy się z jego fazami będziemy bardziej spokojne, a jak wiadomo spokój to podstawa.
- Naucz się poprawnie oddychać
Podczas porodu bardzo ważne jest to jak oddychamy. Warto wybrać się na zajęcia w Szkole Rodzenia, gdzie położna pokaże jak oddychać w poszczególnych fazach porodu. Bardzo ważne żeby zapamiętać to i ćwiczyć w domu. Warto na takie zajęcia chodzić z partnerem lub inną osobą, która będzie nam towarzyszyć podczas porodu, ponieważ na sali porodowej będzie nam przypominać o oddychaniu i jego sposobie w danej fazie.
- Już w czasie ciąży zacznij przygotowywać swoje mięśnie do porodu
– aktywność fizyczna
Jak wiadomo poród jest ogromnym wysiłkiem fizycznym, więc tak jak do każdego wysiłku należy się przygotować. Jeśli tylko nie ma przeciwwskazań to od początku drugiego trymestru można zacząć ćwiczyć. Najbardziej polecam zorganizowane ćwiczenia w grupie prowadzone przez odpowiednio przeszkoloną osobę. Oprócz aktywności fizycznej na tego typu zajęciach przeznaczonych tylko dla kobiet w ciąży można poznać inne ciężarne z naszej okolicy oraz ich dotychczasowe doświadczenia.
– napar z liści malin i olej z wiesiołka
W ostatnich tygodniach ciąży zaleca się spożywanie dwóch filiżanek dziennie naparu z liści malin oraz stosowanie oleju z wiesiołka. Ma to na celu poprawienie elastyczności mięśni macicy. Podobne działanie wykazuje jedzenie daktyli bądź ananasa.
- Słuchaj położnej i postępuj według jej zaleceń
Dobra położna prowadząca poród to skarb. Doświadczona położna najlepiej jak potrafi poprowadzi nasz poród i dobierze odpowiednie pozycje do danej fazy porodu.
- Przygotuj plan porodu
Coraz częściej szpitale wymagają planu porodu, który później dołączają na dokumentacji medycznej. Najlepiej już wcześniej, w okresie ciąży zastanowić się jak chciałybyśmy, aby wyglądał nasz poród i na spokojnie w domu przygotować jego plan. Wiadomo, że później rzeczywistość zweryfikuje na ile można zrealizować to, co ujęłyśmy w naszym planie porodu, ale mimo wszystko lepiej przemyśleć i napisać to w domu niż w pośpiechu będąc już w szpitalu z rozpoczętą akcją porodową.
- Poznaj szpital, w którym będziesz rodzić
Szpitale położnicze często organizują tzw. dni otwarte, kiedy można przyjść do wybranego szpitala, zapoznać się z panującymi tam warunkami, poznać pracujące w danym szpitalu położne i lekarzy, przy których być może będziemy rodzić. Znajome twarze i otoczenie doda nam otuchy i spokoju, gdy przyjedziemy do szpitala z rozpoczynającą się akcją porodową.
- Zachowaj spokój
Od zawsze kobiety rodziły, rodzą i rodzić będą. Współcześnie mamy bardzo dobrze wyposażone szpitale oraz wykwalifikowany personel medyczny, także podczas porodu mamy zapewnioną bardzo dobrą opiekę. Wiadomo, że poród jest ogromnym przeżyciem, któremu zawsze towarzyszy lęk, jednak spokojne podejście i kilka głębokich oddechów z pewnością pomoże naszemu maleństwu przyjść na świat.