Mała 1, 03-423 Warszawa
0

Pierwsza wizyta w ciąży

Wybór lekarza prowadzącego ciążę to bardzo ważna sprawa. Dlatego tak ważna jest pierwsza wizyta u ginekologa, gdy dowiemy się o ciąży. I tak ważne jest, któremu z lekarzy powierzymy zdrowie nasze i naszego dziecka.

Właśnie zrobiłaś test ciążowy, który potwierdził twój odmienny stan. Co dalej? Kiedy iść na pierwszą wizytą do ginekologa w ciąży

Kiedy już nie tylko brak miesiączki, ale i dwie kreski na teście pokazują, że będziesz mamą, musisz się zapisać do lekarza, ponieważ każda przyszła mama musi być pod opieką położnika. Poza tym, choć testy ciążowe rzadko się mylą, to jednak warto potwierdzić je dodatkowymi badaniami.

Najlepiej zapisać się na wizytę między 6.8. tygodniem od ostatniej miesiączki. To najlepszy czas, by profesjonalne badania wiarygodnie potwierdziły fakt, że w ostatnim cyklu rozrodczym doszło do zapłodnienia.

Nie zwlekaj jednak z pójściem do lekarza zbyt długo (uwzględnij fakt, że czasem trzeba czekać na wolny termin kilka lub kilkanaście dni). Zrób to najpóźniej do 10. tygodnia ciąży. To ważne ze względów zdrowotnych: dla dobra dziecka powinnaś do tego czasu wykonać podstawowe badania oraz jak najwcześniej zacząć przyjmować suplementy ciażowe, które wpływają pozytywnie na rozwój maluszka i twoje zdrowie.

Kwas foliowy najlepiej kup od razu i zacznij go stosować, jeszcze zanim pójdziesz do lekarza. Pamiętaj też, że jeśli chcesz dostać becikowe, musisz mieć zaświadczenie, że przynajmniej od 10. tygodnia ciąży byłaś pod opieką lekarza.

Wiarygodność testu ciążowego (aptecznego) to 95–99 proc., mimo to lekarz ginekolog będzie chciał prawdopodobnie potwierdzić jego wynik. Jest na to kilka sposobów.

 • Gdy wizyta odbywa się na bardzo wczesnym etapie ciąży, lekarz może zlecić badanie krwi, które wskaże poziom hormonu hCG. Na podstawie jego stężenia nie tylko stwierdzi ciążę, ale też będzie mógł podać jej przybliżony wiek. Do badania nie trzeba być na czczo, obojętna jest też pora pobrania, jednak jego wyniki otrzymasz najwcześniej po kilku godzinach.
 • Lekarz wykona też zapewne badanie ginekologiczne, szukając charakterystycznych cech sugerujących zapłodnienie (np. rozpulchnienie pochwy wywołane działaniem progesteronu, a także zasinienie i rozpulchnienie szyjki macicy). Zmiany w pochwie mogą być widoczne już w 4. tygodniu ciąży, a w macicy – dopiero w 6. tygodniu ciąży.
 • Jeśli w gabinecie jest aparat USG,  można potwierdzić ciążę za pomocą badania dopochwowego. Ma to sens nie wcześniej niż w 4. tygodniu ciąży, bo dopiero wtedy na obrazie jamy macicy można dostrzec pęcherzyk ciążowy. Jeśli zgłosisz się na wizytę w 6. tygodniu, ginekolog będzie mógł pokazać ci na ekranie zagnieżdżony w macicy zarodek, który będzie miał już kilka milimetrów długości, a ok. 7. tygodnia ciąży – nawet bijące serce dziecka.

Gdy lekarz potwierdzi ciążę, poda ci od razu przybliżony termin porodu. Wyznaczy go, obliczając dziewięć miesięcy od pierwszego dnia twojej ostatniej miesiączki (przypomnij sobie koniecznie tę datę).

Metoda ta jest obowiązująca, choć nie bierze pod uwagę faktu, że ciąża faktycznie zaczyna się w momencie zapłodnienia, a nie w dniu ostatniej miesiączki. Dlatego obliczony w ten sposób wiek ciąży jest o dwa tygodnie starszy od prawdziwego, mimo to jest wpisywany do karty ciąży i uznawany przez szpitale.

Ginekolog zada ci wiele pytań. By na nie odpowiedzieć, powinnaś wcześniej przypomnieć sobie:

 • wszystkie poważne choroby, jakie przebyłaś, zanim zaszłaś w ciążę
 • czy i na co jesteś leczona
 • czy byłaś w szpitalu – a jeśli tak, to z jakiego powodu
 • czy przechodziłaś jakieś operacje
 • jakie leki zażywasz na stałe
 • jakie przewlekłe choroby mieli (mają) członkowie najbliższej rodziny – twojej i ojca twojego dziecka
 • termin twojej ostatniej miesiączki
 • daty poprzednich ciąż, porodów i poronień.

 

Następnie ginekolog zważy cię i zmierzy ci ciśnienie, przeprowadzi też z tobą wywiad, tzn. wypyta cię o przebyte choroby, przewlekłe dolegliwości, choroby genetyczne występujące w rodzinie, leki, które przyjmujesz na stałe i ewentualne wcześniejsze ciąże i poronienia.

Standardy opieki okołoporodowej mówią, że do 10. tygodnia powinnaś wykonać szereg badań, dlatego podczas pierwszej wizyty dostaniesz skierowania na:

 • badanie morfologiczne krwi i na oznaczenie jej grupy
 • na badanie stężenia glukozy (na czczo)
 • w kierunku kiły (VDRL)
 • nosicielstwa HIV
 • wirusowego zapalenia wątroby typu C
 • toksoplazmozy 
 • różyczki.
 • dostaniesz też skierowanie na badanie ogólne moczu.
 • dodatkowo położnik pobierze wymaz z pochwy do badania cytologicznego i do biocenozy (mikrobiologiczna ocena czystości pochwy).

Podczas kolejnej wizyty, która powinna się odbyć w 11.12. tygodniu ciąży, oceni te wyniki, dlatego nie zapomnij ich ze sobą zabrać. Pamiętaj też, że każde spotkanie z ginekologiem to okazja, aby rozwiać swoje wątpliwości dotyczące ciąży, zdrowia twojego i dziecka, diety czy aktywności fizycznej.

Na koniec lekarz zleci ci przyjmowanie preparatów witaminowych dla kobiet oczekujących dziecka i wypisze kartę ciąży. To dokument potwierdzający fakt, że oczekujesz dziecka, a także miejsce, w którym ginekolog wpisuje dane dotyczące two jego stanu zdrowia i stanu płodu oraz wyniki wszystkich badań.

Warto nosić kartę zawsze przy sobie. Gdyby coś ci się stało i np. trafiłabyś na pogotowie, badający cię lekarz znajdzie tam wszystkie potrzebne mu informacje. 

Kolejne wizyty w ciąży

Jeśli jesteś w ciąży, czekają cię regularne wizyty u ginekologa i wiele szczegółowych badań. Sprawdź, jakie badania powinnaś zrobić i dlaczego są takie ważne. Wszystko po to, by kontrolować twój stan zdrowia oraz to, czy ciąża rozwija się prawidłowo.

Na pierwszą wizytę u ginekologa powinnaś się zgłosić między 6. a 8. tygodniem ciąży. Do 28 tygodnia ciąży co miesiąc będziesz się zgłaszać na rutynowe kontrole (twój lekarz może ustalić dla ciebie indywidualny kalendarz wizyt i wtedy badania mogą odbywać się częściej). Od 28. tygodnia do 36. tygodnia ciąży będziesz się zgłaszać do kontroli co dwa tygodnie. Końcówka ciąży aż do porodu to cotygodniowe wizyty u ginekologa.

Ciśnienie krwi lekarz lub pielęgniarka będą mierzyć ci przy każdej wizycie. Idealne to 120/80 mmHg; dopuszczalne to 139/89 mmHg.

 

Lekarz zleca również:

 • badanie krwi
 • określenie grupy krwi (twojej oraz ojca twojego dziecka) – w przypadku niezgodności grup krwi w zakresie czynnika Rh u rodziców – badanie krwi na obecność przeciwciał (ma to potwierdzić lub wykluczyć konflikt serologiczny)
 • oznaczenie poziomu cukru we krwi
 • badanie WR – ta analiza krwi pozwala stwierdzić, czy nie jesteś chora na kiłę
 • ogólne badanie moczu

 

Karta przebiegu ciąży

Lekarz założy ją w czasie pierwszej lub drugiej wizyty. Oznaczenia w niej zawarte informują o przebiegu ciąży

Skrót Co oznacza
RR ciśnienie krwi
b.z. bez zmian (termin używany głównie przy badaniu moczu)
Hb poziom hemoglobiny (składnik krwi)
Fe poziom żelaza
ASP lub FHR akcja serca płodu (badana zwykle od 14. tygodnia ciąży)
Poł. podł. gł. położenie podłużne główkowe (oznacza, że płód ułożony jest w macicy główką w dół – tak powinno być w ostatnim trymestrze ciąży)
Poł. mied. położenie miednicowe (oznacza, że płód ułożony jest w macicy głową do góry)
Część przodująca płodu ustalona oznacza, że główka albo pośladki płodu przyparte są do wchodu miednicy (czyli, że płód gotowy jest do porodu)
Wysokość dna macicy pomiar wysokości dna macicy w cm (mierzy się od szczytu kości łonowej do wyrostka mieczykowatego mostka klatki piersiowej) – informuje o wzroście macicy, a pośrednio także o prawidłowym rozwoju ciąży
PTP lub TP przewidywany termin porodu
TNW termin następnej wizyty