Mała 1, 03-423 Warszawa
0

Badanie ginekologiczne

Badanie ginekologiczne obejmuje kilka elementów: oglądanie zewnętrznych narządów płciowych, badanie we wziernikach z pobraniem rozmazu cytologicznego i ewentualnie materiału do badania bakteriologicznego, zasadnicze badanie wewnętrzne – dwuręczne (pochwy, macicy, jajników) oraz – czasem – badanie zestawione pochwa – odbytnica (często przeprowadzane u kobiet, które nie rozpoczęły jeszcze współżycia).

Badanie ginekologiczne przeprowadza się na fotelu ginekologicznym. W jego trakcie będziesz się znajdowała w pozycji leżącej z nogami odpowiednio odwiedzionymi na specjalnych oparciach. Miejsce badania jest odpowiednio oświetlone (lampa).

Bezpośrednio przed badaniem postaraj się oddać mocz aby opróżnić pęcherz i tym samym ułatwić pracę lekarzowi. Warto również wcześniej opróżnić jelita z ewentualnie zalegających mas kałowych. Zmniejszy to ryzyko odczuwania przez Ciebie dyskomfortu podczas badania.

Badanie ginekologiczne – ważny wybór każdej kobiety

Każda kobieta w wieku rozrodczym (czyli przez wszystkie lata, kiedy miesiączkuje) powinna co roku odwiedzać swojego ginekologa. Kobiety po okresie menopauzy mogą robić to rzadziej, zwłaszcza jeśli mają więcej niż 60 lat.

Coroczne badanie ginekologiczne pozwala wykryć tzw. cichych zabójców: raka piersi i raka szyjki macicy. Regularnie wykonywane, cytologia oraz badanie piersi pozwalają wychwycić ewentualne wczesne postaci tych chorób nowotworowych. Część z nas boi się badania u ginekologa. Strach ten jest jednak nieuzasadniony, ponieważ każda kobieta powinna dbać o swoje zdrowie. Badania przeprowadzone w gabinecie ginekologicznym mogą być wstydliwe, rzadko jednak – jeśli w ogóle – bywają bolesne.

Pamiętaj, że to do Ciebie należy wybór ginekologa. Warto, aby była to osoba, której ufasz. Jeśli do tej pory nie zdecydowałaś się na wybór lekarza, zapytaj swoich koleżanek, czy mogą Ci kogoś polecić. Zwróć też uwagę na warunki higieniczne w samym gabinecie. Pamiętaj, że znacznie łatwiej będzie Ci przełamać ewentualny wstyd czy strach, jeśli otoczenie będzie czyste i przyjemne.

Poza wyżej wymienionymi działaniami, ginekolog może również wykonać lub zlecić dodatkowe badania, w tym:

  • badanie bakteriologiczne
    • badanie per rectum
    • badanie ogólne moczu.

Badanie bakteriologiczne. Wykonanie posiewu w kierunku patologicznych szczepów bakterii lub grzybów może być pomocne w diagnostyce przyczyn objawów ze strony warg sromowych lub pochwy, takich jak ból, pieczenie, swędzenie. Jeśli badanie wykaże obecność bakterii, lekarz przepisze Ci odpowiednie leki. Jeśli zauważysz wyciek ropny z cewki moczowej lub pochwy, lekarz może wykonać badanie na obecność dwoinek rzeżączki lub chlamydii – dwóch najczęstszych sprawców chorób przenoszonych drogą płciową.

Badanie per rectum. Niektórzy lekarze rutynowo wykonują badanie per rectum u wszystkich pacjentek, podczas gdy inni decydują się na nie jedynie w określonych sytuacjach, np. u kobiet powyżej 50. roku. Tak czy inaczej, badanie to jest niezwykle istotne we wczesnym wykrywaniu łagodnych i złośliwych zmian nowotworowych odbytnicy i okolic odbytu.